Spełniłeś swoje wielkie marzenie i napisałeś własną książkę. Teraz przydałoby się, żeby jeszcze ktoś się o niej dowiedział i przeczytał, a do tego potrzebujesz reklamy, bo, jak wiadomo, to ona jest dźwignią handlu.
W przypadku promowania literatury, ważną informacją staje się gatunek, w klimacie którego dzieło powstało. Zatem, musisz również określić swój target. Bez tego nie masz co liczyć na rewelacje.
Wiek odbiorców – czy piszesz dla staruszków, zbuntowanych nastolatków, facetów z kryzysem wieku średniego, czy dla każdego – musisz to przeanalizować, aby mieć jakiś grunt pod nogami, by działać dalej. Zastanów się, dla jakich osobowości piszesz. Co ich łączy i połączy jednocześnie z Twoją książką? Zaznacz to w reklamie.
Znasz podstawy. Dalej – hasło reklamowe. Każdy produkt czy usługa posiadają swoje charakterystyczne slogany. Ty – a raczej Twoja książka – niech również zapadają w pamięć poprzez ciekawe hasło. Zaintryguj widza do tego stopnia, by chciał chociaż przejść się do księgarni i dotknąć Twojego dzieła.
Rzeczowo wyjaśnij wszelkie wątpliwości. Wytłumacz sens napisania książki, pokaż potencjalnym odbiorcom, że to książka właśnie dla nich stworzona. Dzięki reklamie muszą dojść do wniosku, że warto wydać trochę pieniędzy akurat na „Ciebie”. Przyszły czytelnik powinien wyciągnąć wszelkie ważne informacje z jedne reklamy. Pokaż, że zależy Ci na świadomym odbiorcy, a nie tylko na zysku.
Czytaj recenzje, bądź na bieżąco z opiniami na temat swojego dzieła. Nie obrażaj się, jeśli pojawią się również te nieprzychylne. Tak naprawdę im więcej recenzji w Sieci, tym większe zainteresowanie daną pozycją. A jeżeli do tego komentarze są skrajne, świadomy czytelnik sam będzie chciał sprawdzić, po której stronie stanąć, więc pójdzie do sklepu i kupi książkę.
Nie tylko Internet, ale również gazety będą dobrym nośnikiem reklamy, wszak, kto czyta gazety, chętnie poczyta coś grubszego. Wstaw kilka recenzji na dowód, że są ludzie zainteresowani Twoją nowością literacką.
Załóż stronę internetową i linkuj (nie spamuj!) na stronach branżowych i forach dla bibliofilów. Nie przesadzaj jednak i nie umieszczaj linków do strony na forach o samochodach czy grzybobraniu. No chyba, że o tym traktuje książka. Staraj się jak najwięcej rozmawiać z userami, bądź chętny do odpowiadania na pytania, przygotuj się również na ewentualną krytykę i nie obrażaj o nic.
Zadbaj o pozycjonowanie własnego nazwiska oraz książki w wyszukiwarkach internetowych. Żyj w Sieci. Zatem, walcz, a odniesiesz sukces.
Post PR książki w kilku słowach. pojawił się poraz pierwszy w Projektowanie - blog informacyjny.